Suşi Üzerine

Suşi Üzerine

Suşi, çok bilinmesine ve popüler olmasına rağmen bazı kişilerin ön yargılı yaklaştığı bir Japon yemeği.  Dünyada çok daha fazla sevilmesine karşı Türkiye’de suşinin o kadar popüler olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ayrıca Türkiye’de insanların çoğu yanlış bir şekilde suşinin lezzetsiz bir yiyecek olduğunu düşünür ve suşi dendiğinde burun kıvırır.

Suşi seven bir kişi olarak Türkiye’de neden insanların suşiye karşı böylesine ön yargılı olduğu konusunda bazı tahminlerim var. Birincisi insanlarımız farklı yemek ve tatlara karşı biraz ön yargılı. Yurt dışına çıktığında bile döner ve kebap yiyen bir toplumuz ve farklı yemekler denemeye pek meyilli değiliz. İkincisi İstanbul’da 2-3 lüks suşi restoranı dışında iyi suşi yapan yer yok ve insanlar genelde yanlış mekanlarda kötü suşi deneyip suşinin kötü olduğuna karar veriyor. Üçüncüsü ise ilk defa suşi yiyecek insanlar yanlış suşi seçimiyle başlıyor ve hayal kırıklığı yaşıyor.

Suşi İçin Tavsiyelerim

Yukarıda ifade ettiğim gibi Türkiye’de iyi suşi yapan restoran çok az ve bu birkaç restoran ise gerçekten aşırı lüks ve pahalı. Bu bakımdan iyi suşi yenebilecek makul fiyatlı bir restoran yok. Dolayısıyla iyi suşi yemek isteyen kişilerin ya bu iyi kalite restoranlara gitmesi ya da yurt dışında suşi yemesi gerekiyor. Ayrıca fastfood zinciri şeklinde iş yapan suşicilerden de uzak durmak gerekiyor. Özetle kötü suşi yiyeceğinize hiç yemeyin daha iyi. Böylece hiç olmazsa suşi konusunda yanlış bir kanıya varmamış olursunuz.

İkincisi tavsiyem, ilk defa suşi yiyecekler menüden rastgele suşi seçmek yerine herkesin damak zevkine hitap edebilecek suşileri denesinler. Bu anlamda yılan balığı (eel) ile yapılan unagi ve dragon roll en iyi seçim olur diye düşünüyorum. Kahverengi renkli ve hafif tatlımsı olan ve genelde teriyaki sos ile sunum yapılan bu suşiyi yiyip de beğenmedim diyecek bir kişi olacağını sanmıyorum. Yine herkesin sevebileceği bir suşi türü de, bir tür beyaz renkli krem peynir olan Philadelphia peyniri ve somon balığı ile yapılan suşiler. Türkiye’de Philadelphia peyiri bulmak pek mümkün olmadığından buna benzer bir suşi Türkiye’de bulmanız zor olabilir ancak yurt dışında bu peynirle yapılan suşiler ve rollar oldukça yaygın.

Sonuç olarak suşi konusunda ön yargılı olmak yerine doğru yerde doğru suşi yemek  daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Av. İlker Atamer