Serdarhan Topo’nun Yazılarımı Taklit Etmesi

Serdarhan Topo’nun Yazılarımı Taklit Etmesi

Serdarhan Topo isimli yeni mezun bir avukat, kalem ve teraziden oluşan ve kırmızı renk kullanılarak oluşturmuş logomu taklit edip 2016 yılında Topo Hukuk Bürosu adıyla bir internet sitesi açtıktan sonra, logomuzun yanında ayrıca sitede kullanılan tasarım, şablon ve renkleri de birebir kopyalamıştı. Ancak açılan ceza soruşturmasının ardından Serdarhan Topo, tüm site tasarımı değiştirmekle beraber menüsünü aynı tutmaya devam etti.

serdarhan topo

Hatta bu ergen avukat, Serdarhan Topo,  kendi sitemizde  kaleme aldığım makale ve yazıları da birebir kopyalamamaya dikkat edip okuyup yeniden yazarak beni ve yazılarımı taklit etmeye devam etti. Sitesine CV koyacak kadar bir mesleki birikimi ve tecrübesi dahi olmayan ve stajı yeni bitmiş bu sivri zekalı sözde meslektaş, orijinal olmayı hedeflemek ve özgün içerik yaratmak yerine başarıyı başkalarını taklit etmekte arıyor. Sitemizdeki menüyü bile aynen taklit eden ve vekaletname bilgilerini aynen benim yaptığım gibi parola korumalı sayfaya yerleştiren bu taklitçi şahıs bir de whois bilgilerini gizlediği başka paravan siteler kurup Cabir Topo isimli sözümona seocunun yardımıyla Google’a reklam verme cüretinde bulunmuştur. Topu topo 1 yıl tecrübesi olan yeni yetme bir avukatın “uzman ekip” “profesyonel kadro” hatta “10 yılı aşkın tecrübe” gibi sloganlarla insanlara vaatte bulunması gerçekten şaşırtıcı olmaktan öte dolandırıcılık suçu teşkil edecek boyutta vahim eylemler.

Son 5-6 senedir sürekli takip ettiğim ceza soruşturma ve kovuşturma dosyaları nedeniyle bilgi ve tecrübe sahibi avukat olarak Skype üzerinden işlenen şantaj suçu konusunda “İnternet Yoluyla Tehdit ve Şantaj Suçları” başlığı ile makale yazıyorum. Taklitçi Serdarhan Topo sitemi takip ederken bu yazıyı görüp aynı başlıkla ancak benim makale içeriğini birebir taklit etmeden, aynı cümleleri kullanmadan okuyup bazen kelimleri bazen de kelimlerin yerlerini değiştirip yeniden farklı cümlelerle yazıyor. Halbuki Skype şantajı suçu nedeniyle bir vatandaş kendisine başvursa yardımcı olamayacağına da eminim.

Yine tecrübeli olduğum ve çok sayıda dosya takibi yaptığım bir konu olan göçmen kaçakçılığı suçu konusunda “Göçmen Kaçakçılığı Suçu” başlıklı bir makale yazıyorum. Bu sefer sadece yeni mezun meslektaşım değil bir başka İnternet kurnazı geçinen meslektaşım da yazı içeriğini birebir kopyalamamaya dikkat ederek taklit yapıyorlar. Sorsanız “göçmen kaçakçılığı suçundan hiç soruşturma veya kovuşturma dosyasını takip ettiniz mi” diye size “evet” diyemezler.

Kimse taklitçilikle başarı elde edemez. Asıl varken hiçbir markanın, ürün veya hizmetin taklidi başarılı olamaz. Bunu tekrar vurguladıktan sonra artık bu taklit eylemlerinin devam etmesi halinde uyarı yapmaksızın doğrudan bu şahısları ifşa edeceğim.

Av. İlker Atamer