oludeniz ismi

“Ölüdeniz” İsminin Anlamsızlığı

Öldüdeniz İsmi

Fethiye ile adeta özdeşleşen Ölüdeniz ismi nereden geliyor acaba? Türkiye’nin iki önemli plaj turizm şehrinden birisi olan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki olağanüstü güzelliği ile meşhur mini bir yarımada ve koydan oluşan doğa harikasına “Ölüdeniz” deniliyor. Peki Ölüdeniz ismi nereden gelmiştir ve uygun bir isim midir?

Ölüdeniz İsminin Anlamsızlığı

Fethiye’deki bu ünlü plaja Öldüdeniz ismi verilmiş. Peki ama niçin Ölüdeniz? Bu isim, bu doğa harikasının özelliklerine uygun düşüyor mu? Bu plajın “ölü” sıfatını hak edecek bir tarafı ar mı? Ayrıca Ölüdeniz adı, turistler için anlamı olan ve mantıklı bir isim mi?

Dünyada Öldeniz İsmiyle Bilinen Başka Yer Var

İsrail sınırları içinde yer alan Lut Gölü yüzyıllardan beri Ölüdeniz (Dead Sea) olarak anılıyor ve dünyanın neresine giderseniz gidin “Dead Sea” dendiğinde İsrail’deki bu göl akla gelir. Zaten Google’a girip “dead sea” şeklinde arama yaptığınızda çıkan tüm sonuçların İsrail’deki bu gölle alakalı olduğunu fark edeceksiniz. Şu durumda bizim Türkçe “Ölüdeniz” dediğimiz yere kimse bunun İngilizce karşılığı olan “Dead Sea” dememektedir. İşin kötü tarafı bizim Ölüdeniz dediğimiz yere uluslararası alanda Türkçe olarak “ölüdeniz” denmesi de yaygın bir durum değildir. Zaten “ö” ve “ü” gibi Türkçe karakterler taşıyan bir yerin İngilizce yazılması da telaffuzu da zordur. Dolayısıyla Ölüdeniz ismi ne İngilizce ne de Türkçe olarak yurt dışında pek bilinmediği için bizim bu doğa harikası turizm cennetinin yurt dışında bilinen yaygın ve tanınmış bir ismi yoktur maalesef.

Ölüdeniz, ölü değil

Yukarıdaki söz ettiğim İsrail’deki gerçek Ölüdeniz’e “ölü” denmesinin bir mantığı var. Zira aşırı hatta dünyanın en tuzlu su kütlesi olduğu için bu gölün içinde hiçbir canlı yaşamıyor. Hatta yoğun tuz seviyesi nedeniyle insanların suya hiç batmadan suyun içinde oturarak asılı kaldıkları söylenmektedir. Dolayısıyla Lut Gölü’ne “ölü” demenin ve Ölüdeniz ismi vermenin gerçekten haklı bir sebebi bulunmaktadır. Peki Fethiye’nin bu doğa harikası muhteşem mini koyu niçin “ölü” sıfatıyla anılıyor? Hangi sivri zekalı hangi gerekçe ile bu ismi taktı bilmiyorum ama böylesi estetik ve canlı bir koyu “ölü” şeklinde anlamsız bir niteleme ile anmak çok mantıksız. Ölüdeniz denen koyumuz yalnızca balıklarla dolu değil, aynı zamanda yosunlar ve diğer sualtı canlıları ile capcanlı bir yer. Babadağı’ndan paraşütle atladıktan sonra çektiğim aşağıdaki fotoğrafta görünen böylesine canlı bir yer için “ölü” nitelemesinin nereden geldiği konusunda tahmin yürütmeye çalışıyorum ama akla hiçbir mantıklı sebep gelmiyor.

Ölüdeniz ismi değiştirilmeli

Turizm açısından bir yerin doğa güzelliği kadar çizdiği imaj ve zihinlerde oluşturduğu imge de kuşkusuz önemli. Ölüdeniz ismi, muhteşem görüntüsüyle gözlere hitap ederken talihsiz ve mantıksız ismi nedeniyle akılda kalmamakta ve turizm açısından “tanınma” ve “bilinme” gibi temel unsurlarda ciddi dezavantaj yaşamaktadır. Keşke Fethiye Belediyesi, bir isim verme yarışması veya anketi organize etse ve bu talihsiz Ölüdeniz ismini değiştirse fena olmaz mı?

Av. İlker Atamer