Google’a Reklam Verip Reklam Yasağını İhlal Eden Avukatlar

Eğer Google sitesine reklam vermek, TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği’ne aykırı değilse diğer avukatlar da reklam versin. Ama eğer Google sitesine para ödeyip arama sonuçlarında üst sırada çıkmak ve bu yolla diğer avukatlar nezdinde haksız rekabette bulunmak Reklam Yasağı Yönetmeliğine aykırı ise İstanbul Barosu Başkanlığı bu avukatlar hakkında derhal disiplin soruşturması açmalıdır.

İnternetteki avukat reklamlarının önlenmesi konusunda yeterli çaba gösterilmediğini veya reklam yasağı yönetmeliğini ihlal eden avukatlar hakkında yeterli hızda ve caydırıcı bir disiplin süreci işletilmediğini düşünüyorum. Zira aşağıda reklam yayınlayan avukatların bazıları hakkında yine aynı şekilde daha önce Google’a reklam verdikleri gerekçesiyle halen devam etmekte olan disiplin soruşturma veya kovuşturmaları olduğu halde hala reklam verme cüretinde bulunmaktadırlar.

Hele henüz 1 yıllık bir avukat olan sivri zekalı bir meslektaşım kendi avukatlık sitesine reklam vermek yerine “danismanavukat”  isminde  paravan bir site kurup reklamları o site üzerinden yayınlamaktadır ki kendisindeki bu özgüven ve yönetmelikleri ihlal etme konusundaki cesaret hayret vericidir. Söz konusu sitedeki telefon numarası arandığında Topo Hukuk Bürosu’nın adı duyulmaktadır. Daha 2015 yılının Ekim ayında ruhsat alan avukat meslektaşımdaki bu cüret gerçekten şaşkınlık vericidir.

 

ceza

bosanma

ceza2
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

ceza2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Google’a reklam veren tüm bu avukatların, reklam yasağı ihlali niteliğinde olan bu eylemleri ekran görüntüsü, tutanak ve video çekimi ile delillendirilmiş olup baro başkanlığına yakında sunulacaktır.

Baro ya bu reklamların hukuka uygun olduğunu beyan etmelidir ve diğer avukatlar da Google’a reklam verebilmelidir.

Ya da Baro bu reklamları engellemelidir ama bunu uyarı yöntemiyle değil doğrudan disiplin soruşturması açarak yapmalıdır. Hatta reklamla mücadele için baro bünyesinde ayrı bir görevlendirme dahi yapılabilir.

Aksi takdirde reklam veren avukatlar, reklam vermeyen avukatlara karşı açıkça haksız rekabette bulunmaya devam edecektir.

 

Av. İlker Atamer