Skype Şantaj ve Görüntülü Konuşma Şantajı

Skype Şantaj Suçu

Skype şantaj” olarak bilinen suç tipi, Skype programı üzerinden video kaydı ile işlenen bir bilişim suçu tipidir. Skype’a ek olarak Whatsapp, Facebook Messenger, IMO gibi görüntülü konuşma araçları ile işlenen video şantaj suçları özellikle son 5 yılda hızla yayılmıştır. 2002 yıldan beri internet üzerinden işlenen tehdit ve şantaj suçları konusunda mağdurlara avukatlık desteği veren bir bilişim avukatı olarak son 10 yıldır Skype programı vasıtasıyla işlenen şantaj suçları hakkında çok sayıda dosya takibi yaptım. Şu ana kadar istisnasız yüzlerce kişiyi Skype şantajından sorunsuz şekilde kurtardım. Videosu yayınlanmadan bize başvuran hiç kimsenin videosu yayınlanmadan hukuki süreci bitirdim. Ayrıca videosu yayınlandıktan sonra bize başvuranların videosunu tüm internet ortamından anında temizleyip mağdurları bu sıkıntılı durumdan kurtardım.

skype şantaj

Şantaj Mağduriyetinizi Gidermek İsterken Tekrar Mağdur Olmayın

Skype şantaj ve görüntülü konuşma kaydı yoluyla işlenen şantaj suçlarında mağdur sayısı hayli fazla olduğundan, konu hakkında bilgisi veya yetkisi olmayan kişilerin şantaj mağdurları üzerinden haksız kazanç sağlamaya yönelik bir takım kötü niyetli çabaları söz konusudur. Yayınlanan görüntüyü anında çıkartma sözü verip ardından bu konuda hiçbirşey yapmayan sonra da mağdurun görüntüsü yayınlanınca da “sunucu bozulmuş, teknik hata olmuş” gibi mazeretlerin arkasına sığınan bazı kişilerin ve avukatların  olduğunu bize sonradan başvuran kişilerin anlatımlarından biliyoruz. Dolayısıyla video şantaj mağdurlarının mağduriyetleri üzerinden çıkar sağlama peşinde olan kötü niyetli kişiler hakkında şantaj mağduru olan herkesi uyarıyoruz.

Skype Şantajı Dolandırıcılarına Karşı Dikkatli Olun

Avukat olmayan ve güya şantaj suçu konusunda size destek olduğunu söyleyen ve bu konuda reklam yapan kişilere karşı dikkatli olunuz. Şantaj gibi bir suç soruşturmasının takibi yalnız bu konuda uzman ve tecrübeli bir avukat tarafından yapılabilir. Ajansların, SEO firmalarının ve sözde hackerların, bilişim uzmanlarının, bilişim şirketlerinin bu konuda bir yetkisi yoktur ve hiçbir şey yapamazlar. İkincisi görüntünüz yayınlandığında bunu yine yalnızca avukatlar hukuki yoldan kaldırabilir. Bilişim firmalarının, ajansların ve benzeri kuruluşların hukuki yoldan internetten içerik çıkartması veya erişim engelleme kararı alması hiçbir şekilde mümkün değildir. Bilgisiz, yetkisiz ve kötü niyetli kişiler bu suçtan mağdur olan kişilerin düştüğü durumu öylesine suistimal etmeye başlamışlardır ki 1.000 TL verip uyduruk TV kanalında özel çekim yaptırım ardından da youtube’a yükleyip, “şantajcıya şantaj yaparak” sonuç aldıklarını iddia edecek kadar saçmalamaya kadar vardırmışlardır durumu. Bu tür kişilere ve ne idüğü belirsiz sitelere inanmayın, aldanmayın.

Acemi Taklitçilerimize Karşı Dikkat Ediniz

Skype şantajı ve görüntülü konuşma ile işlenen tehdit ve şantaj suçları konusunda uzman bir avukat olarak bu suç tipi konusundaki bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak ve insanları bu suç tipi konusunda uyarmak üzere ilk defa 2014 yılında “Skype ve Whatsapp ile Video Şantaj Suçları” başlıklı bir makale yayınladım. Ancak sitemizdeki diğer makaleler gibi Skype şantajı konulu makalemi de kısmen değiştirerek yani okuyup yeniden yazarak kopyalayan ve kendi sitesinde yayınlayan bazı meslekte acemi kişiler (ki bunların birisi henüz 2  yıllık avukattır) söz konusudur. Bu şahıslar, makalemi kısmen ve yorumlu şekilde kopyalayıp bir de üstüne Google’a reklam verip insanları yanlış yönlendirmektedir. Benim yazdığım makaledeki bilgileri okuyup benden öğrendiği bilgileri başkalarına kendi bilgisi gibi sunan avukatların mağduru olmayınız. Ayrıca Google’a reklam veren avukatlara karşı çok dikkatli olunuz ve çalışacağınız avukatı iyi araştırınız. son olarak avukatın CV’sine bakınız ve kaç yıllık avukat olduğuna ve tecrübesine dikkat ediniz.

video şantaj

 

Avukatların reklam yapması, Google’a para vererek arama sonuçlarında üst sırada çıkması disiplin suçudur. Topo isimli hukuk bürosu kanunları ve hakkındaki disiplin soruşturmalarını hiçe sayıp hakkındaki onca şikayete rağmen Google’a reklam vermeye devam etmektedir. Reklam ve haksız rekabet yoluyla diğer avukatlara karşı haksız rekabette bulunarak iş almaya çalışmaktadır. Avukatlık mevzuatını ve reklam yasağını hiçe sayan bir avukatın video şantaj konusun da nasıl yasalara uygun şekilde bir avukatlık hizmeti vereceğinin takdiri okuyucuya aittir.

Video Kaydı Yoluyla Şantaj Suçunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Skype şantaj suçu konusunda hiçbir tecrübesi olmadığına kesin emin olduğum bazı avukat meslektaşlarımın bu şekilde makalemi dolaylı yoldan kopyalayıp insanları yanlış yönlendirmesi kınanacak bir davranış. Parantez içinde bu konuya değindikten sonra bu şekilde Skype yoluyla videolu şantaj suçu mağduru olup da bu konuda bizden hukuki destek almak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.

 • Skype şantajı konulu içeriğe sahip forum sitelerine güvenmeyin ve bu sitelerle asla bilgilerinizi paylaşmayın.
 • Şantajcı ile yazışmalarınızı asla silmeyin ve delil olarak saklayın.
 • Şantajcı size videonuzu veya videonun ekran görüntüsünü gönderirse bunu da silmeyin ve delil olarak tutun.
 • Şantajcıya ait tüm bilgileri (e-posta adresi, telefon numarası, Skype ID vs) not alın.
 • Failin bir sonraki hamlesini öğrenmek adına iletişim kanallarından birisinin açık tutulması faydalı olacaktır.

Hukuki ve Teknik Destek Alınız

Skype şantaj suçu mağduru olan kişiler, henüz videoları yayınlanmadan bize başvuru yapılması halinde bu konuda kısa sürede kesin çözüm üretiyoruz ve hızlı sonuç alıyoruz. Ayrıca videonuz internet ortamına düşmesi durumunda video içeriğinin internet ortamından kaldırılması ve yeniden yayınlanmaması konusunda destek veriyoruz. Bu tür Skype şantaj suçlarında fail, mağdura hızlı ve yoğun bir psikolojik baskı yapıp, para gönderilmemesi halinde videoyu gerçekten yayınlamaktadırlar. Bu nedenlen zaman kazanmak için para yatırılmadan failin oyalanmasını ve zaman kaybedilmeden bize başvurulmasını tavsiye ederim. Faile para ödemek sorunu çözmeyeceği gibi sorunun çözülmesini zorlaştıracaktır. Bu bakımdan prensip olarak şantaja boyun eğilmesini ve para gönderilmesini asla tavsiye etmiyorum. Ancak faili oyalamak mümkün değilse ve artık fail videoyu yayınlamak üzereyse sırf zaman kazanmak adına çok küçük bir tutar yatırılırsa çok ciddi bir problem olmayacaktır. Bu durumda elinizde isim içeren bir dekont olacağı için önemli bir delil etmiş olacaksınız. Skype şantajı suçu hakkında danışmanlık veya video şantaj konusunda kapsamlı bir avukatlık desteği almak isteyenler iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirler.

 Av. İlker Atamer 

5 comments

 1. Bu çok iyi olmuş şantaja düşen insanlara yardım ediyorsunuz Allah razı olsun

 2. bende boyle bi mağduriyet yasıyorum fotoları yada vıdeoyu gonderme ihtimali varmı acaba eğer gönderildikten snra bızım bı dava acmamızın bi anlamı olmucak yardımcı olurmusunuz

  1. 3-4 yıldır bu tür suç tiplerine bakan bir avukat olarak şunu söyleyebilirim : bu kişilerin blöf yapmıyor ve gerçekten görüntüleri yayınlıyorlar veya önce birkaç kişiye ve daha sonra daha fazla kişiye gönderiyorlar. Bazı mağdurlar görüntüleri yayınlandıktan sonra bize başvuruyor ve biz de yayınlanan görüntülerin internetten çıkartılması ve itibarın korunması noktasında da yardımcı oluyoruz ancak önemli olan görüntüler hiç yayınlanmadan veya başkaları ile paylaşılmadan çözüm üretmek ki bize başvuru yapan herkese istisnasız şekilde görüntüsü yayınlanmadan yardımcı olduk. Bilişim alanında uzman bir hukuk bürosu olarak hukuken birkaç farklı hukuki işlem seçeneğimiz bulunuyor ve kısa sürede kesin sonuç alıyoruz.

   1. MERHABA bende aynı durumdan mağdurum ama reşit değilim intihar etmeyi bile düşünüyorum bana yardımci olurmusunuz lütfen

Comments are closed.