Amerikan Otelleri ile Avrupa Otelleri Arasındaki Farklar

Amerikan ve Avrupa Otelleri Arasındaki Farklar

Avrupa ve ABD’ye çok sık seyahat etmiş birisi olarak ABD’de konakladığım oteller ile Avrupa’da konakladığım oteller arasında gözlemlediğim farklar oldukça dikkatimi çektiğinden bu konuda bir yazı yazmak istedim.
.
Amerikan otellerinde zemin kat (kat 0) yoktur ve giriş katları 1. kattan itibaren başlar. Avrupa otellerinde giriş katı 0 (sıfır) olarak ifade edilir.
.
Amerikan otelleri en lüksünden en ucuzunu kadar hemen hepsinde zemin halıfleks kaplı iken Avrupa otellerde zemine yapışık halı neredeyse hiç yoktur.
.
Amerikan otellerinde genelde açılamayan kapalı pencereler vardır ve belki de bu sebeple odalarda pek de hoş olmayan otellere özgü bir koku mevcuttur. Ancak Avrupa otellerinde, eğer otel katı çok yüksekte değilse pencereler genelde açılabilir özelliktedir bu anlamda daha havadar ve koku bakımından daha sorunsuzdur.
.
Amerikan otellerinde odadaki ana elektrik ünitesini çalıştırmak için sokete oda kartınızı takmanız gerekmez ve elektrik sürekli olarak aktiftir. Ancak Avrupa otellerinde odadaki elektriği aktive etmek için oda kartını sokete takmak gerekir.
.
Amerikan otellerinde her odada istisnasız mutlaka kahve makinesi ve buz kovası ile buz konulabilecek bir saydam poşet mutlaka vardır ama Avrupa otellerinde buz kovası ve poşeti asla yoktur, kahve makinesi ise çok istisnai olarak sadece lüks otellerde mevcuttur.
.
ABD’de ancak 4 yıldız ve üzeri otellerde bornoz bulunduğu halde Avrupa otellerinde hemen hemen tüm otellerde odada bornoz bulunmaktadır.
.
ABD’de yer alan otellerin hepsinde odada mutlaka ütü ve ütü masası bulunduğu halde Avrupa otellerinde çoğu zaman ütü ve ütü masası standart olarak odada bulunmaz ve oda servisinden özellikle rica etmeniz gerekir.
.
Amerikan otellerinde birinci veya ikinci katta ortak kullanıma sunulan bir buz makinesi ile içecek otomatı mutlaka bulunduğu halde bunlara Avrupa’daki otellerde rastlamak mümkün değildir.
.
ABD otellerinde kaç yıldızlı olursa olsun odada veya banyoda terlik asla yoktur ama Avrupa’daki otellerin hemen hepsinde terlik bulmak mümkündür.
.
ABD otellerinde banyoda sadece 3 tür kozmetik malzeme konulur bunlar şampuan, saç kremi ve vücut losyonu olup duş jeli asla bulunmaz. Ancak Avrupa otellerinde mutlaka hem şampuan hem duş jeli bulmak mümkündür.
.
Av. İlker Atamer