Skype Şantaj ile Video Şantaj Suçu

Skype Şantaj Suçu

Skype şantajı suçu konusuna girmeden önce önemli bir açıklama yapmakta fayda görüyorum. 16 senedir bilişim avukatı olarak şantaj suçları konusunda dosya takibi yapan bir avukat olarak özellikle son 5 senedir de özellikle şantaj suçunun özel bir türü olan skype şantajı veya internet şantajı olarak bilinen suçu tipi konusunda çalışma yapıyorum. Bu suç tipi konusunda Türkiye’de çalışma yapan tek uzman avukat olduğum için bu konuda 2014 yılı Temmuz ayında bu konuda ilk makale yazan kişi de benim.  Ancak Atamer Hukuk Bürosu sitesindeki makaleleri birebir kopyalamak yerine yazılarımın içeriğini okuyup kendi kelimeleri ile yeniden yazmak gibi kurnazca bir yöntem kullanan ve 1-2 yıl önce avukatlığa başlayan bir şahıs tarafından kurulan Topo Hukuk Bürosu’nun sitesinde de  benzer bir makale bulunmaktadır. Ancak söz konusu yazı mesleki bilgi ve tecrübeye dayalı olarak değil benim yazdığım Skype Şantajı içerikli makaledeki bilgiye dayalıdır. Bu neden söz konusu avukat hakkında telif hakkı ihlali nedeniyle açılmış ceza soruşturması bulunmaktadır.

skype şantaj

Skype Üzerinden Şantaj

Özellikle son birkaç yılda hızla yayılan bu tür webcam şantaj suçu genel olarak yurtdışı bağlantılı olarak İngilizce konuşan yabancı kişiler tarafından ve bazen de Türkçe konuşan Türkler tarafından işlenebilmektedir. Kullanılan sofistike yöntem nedeniyle çoğu zaman bilişim dünyası ile iç içe olan ve yüksek eğitimli kişiler bile bu tuzağa düşebilmektedir. Ayrıca son dönemde Skype şantajı suçunda Whatsapp mesajlaşma programının da sıkça araç olarak kullanıldığını görüyoruz. Eğer mağdur bir şekilde cep telefonu numarasını faile verirse, tehdit ve şantaj içerikli mesaj ve aramalar bu sefer Whatsapp programı üzerinden devam etmektedir.

Video Şantaj

Özellikle Türkler tarafından işlenen suç tipinde mağdurlara yasal yola başvurmamaları, başvursalar bile sonuç alamayacakları yönünde psikolojik baskı yapılmaktadır. Ancak mağdurların bu tür tuzak propagandalara inanmamalarını ve mutlaka hukuki destek almalarını tavsiye ediyoruz. Zira bu tür Skype üzerinden işlenen Whatsapp şantaj suçlarında failler para aldıktan sonra durmamakta ve sürekli para istemeye devam etmektedirler. Bu nedenle şantaja boyun eğip ödeme yapmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Skype şantaj ve Whatsapp şantaj suçları konusunda yegane çözüm profesyonel hukuki destek almaktır.

Skype Şantaj Mağduru Ne Yapmalı?

Bu şekilde Skype şantajı suçuna mağdur olmamak açısından internette tanışılan kişilere asla müstehcen görüntüler vermemeye dikkat etmek yerinde olacaktır. Ancak bir şekilde bu tuzağa düşen kişilerin herhangi bir adım atmadan önce bu suç tipi konusunda Türkiye’de tek uzman hukuk bürosu olarak bize başvururlarsa, bizden kesin sonuç odaklı hukuki destek alabilirler. Ayrıca bu tür Skype şantaj tuzağına düşenlerin de şantaj faillerine ödeme yapmasını da tavsiye etmiyoruz. Fakat bir şekilde ödeme yapmak zorunda kalırlarsa ödeme yaptıkları dekontu delil olarak muhafaza etmelerini ve bize başvururken yanlarında getirmelerini öneriyoruz. Ayrıca bu konuda yine yazılarımızı taklit eden sitelere ve skype şantaj konusunda destek verdiğini iddia eden ve sizden özel bilgiler talep eden “survivors” tarzı siteler de güvenmeyiniz ve özel bilgilerinizi vermeyiniz. Son tavsiyemiz acemi taklitçilerimize ve mağdurlar üzerinden haksız kazanç elde etmeye çalışan sözde ajans veya siber uzman gibi kişilere karşı dikkatli olunuz.

Av. İlker Atamer