Keskin Nişancı Simo Hayha

Simo Hayha

Simo Hayha, pek bilinmeyen ancak benim gibi savaş tarihi meraklıların adını çok iyi bildiği dünyaca ünlü bir keskin nişancıdır. Hayha, kanıtlı olarak en çok keskin nişan atışıyla adam öldüren keskin nişancı olarak tarihe geçmiştir. Finlandiyalı olan ve orduya gönüllü olarak yazılmadan önce çiftçilik ve avcılık yapan Simo Hayha, avcılık hobisi nedeniyle zaten nişancılık konusunda oldukça tecrübeliydi ve Rusya – Finlandiya arasında 1939 yılında başlayan Kış Savaşı’nda beyaz bir kamuflaj elbise giyerek neredeyse 3 ay gibi kısa sürede onaylanmış 505 ölümlü keskin nişan atışıyla nişancılık konusundaki yeteneği en iyi şekilde göstermiştir.

Keskin Nişancı Simo Hayha

simo hayhasimo hayha

 

 

 

 

Sivil hayatında bir çiftçi olan Simo Hayha, Rusya ve Finlandiya arasında İkinci Dünya Savaşı arefesinde başlayan ve 3.5 ay süren Kış Savaşı’nda 100 günden daha kısa bir sürede onaylı olarak tam 505 Rus askerini keskin nişan atışıyla öldürmüştür. Onaysız gerçekleştirdiği ölümlü atışlar da eklenirse Hayha’nın keskin nişan atışıyla öldürdüğü toplam asker sayısı 542’dir. Hatta Hayha’nın 1 gün içinde keskin nişan atışıyla öldürdüğü asker sayısı 25’i bulmuştur. Ayrıca Simo Hayha, keskin nişan atışı dışında 200’e yakın askeri de otomatik silahla öldürmüştür. Kızıl Ordu askerleri, beyaz kamuflajı sayesinde hiç görünmeden ölüm saçan Hayha’ya “beyaz ölüm” lakabı takmıştır ve Hayha’nın hiç fark edilmeden çok sayıda Rus askerini keskin nişancı atışıyla öldürmesi savaşın seyrini değiştirecek kadar Rus askerleri üzerinde müthiş bir korkuya ve moral çöküntüye neden olmuştur.

Simo Hayha, kış koşullarında ve kar yağışı altında fark edilmemek için beyaz kamuflaj giymek dışında ayrıca atışlarını neredeyse hiç dürbün kullanmadan gerçekleştiriyordu. Hayha’nın dürbün kullanmamasının bir sebebi, dürbünün tüfeğin namlu hizasından yüksekte oluşu nedeniyle kafasını daha yükseğe kaldırmasına ve fark edilmesine sebep oluşuydu. İkinci sebep ise -20 derece sıcaklıkta dürbün camının çabucak buğulanması veya donmasıydı.

 

 

 

 

 

Simo Hayha, savaşın bitimine 1 hafta kala, bir Rus askerinin hedefe saplandıktan sonra patlama özelliğine sahip bir mermi ile çenesinin sol alt tarafından vurulmuş ve patlayan kurşun tüm çenesini parçalayıp sağ yanağından çıkmıştır. Hayha, tüm çenesi parçalandığı ve bilincini kaybettiği halde hayatta kalmıştır. Onu bilinci kapalı ve yaralı halde bulan askerler Hayha’nın yüzünün yarısının yok olduğunu rapor etmiştir.

 

 

 

 

 

 

Geçirdiği onlarca ameliyat sonrasında kıkırdaktan yapılma yapay bir çeneyle hayatına devam eden Simo Hayha 2002 yılında 96 yaşında küçük bir Fin kasabasında vefat etmiştir.

Simo Hayha kadar kanıtlı keskin nişan atışı olmayan ve 257 ölümlü keskin nişan atışı olan Kızıl Ordu keskin nişancısı Vasily Zaytsev Holwood’un ilgisini çektiği ve filme konu olduğu halde ondan 2 kat fazla asker öldüren Hayha henüz bir filme konu olmamıştır.

Av. İlker Atamer